30 października 2022 roku

BWT Alpine F1 Team zdobył dziś cztery punkty w Grand Prix Meksyku. Esteban Ocon zajął ósme miejsce na torze Autodromo Hermanos Rodriguez, na którym Fernando Alonso wycofał się na sześć okrążeń przed końcem z powodu awarii cylindra.

 


Przed niefortunną awarią Fernanda, zespół walczył w ciasnej grupie o siódme i ósme miejsce, chociaż Esteban musiał poradzić sobie z problemami z chłodzeniem w drugiej części wyścigu.

 

 

Obaj kierowcy dobrze wystartowali, Fernando wyprzedził Lando Norrisa i Valtteriego Bottasa i zajął siódme miejsce, podczas gdy Esteban również poradził sobie z McLarenem nr 4 i pod koniec pierwszego okrążenia awansował na dziewiątą pozycję.

 

 

Esteban zatrzymał się na 34. okrążeniu, aby założyć twarde opony - z celem dojechania do końca 71. okrążenia wyścigu - podczas gdy Fernando czekał do 42. okrążenia, aby założyć tę samą mieszankę. Po swoim postoju w pitstopie, Hiszpan pozostał na siódmym miejscu, tuż przed Estebanem, który wykonał świetny ruch wyprzedzający po zewnętrznej w zakręcie nr 1 na Bottasie.

 

 

Na 52. okrążeniu Fernando stracił cylinder i robił co mógł, aby poradzić sobie z brakiem mocy, zanim wycofał się na 65. okrążeniu. Esteban utrzymał się na siódmym miejscu, ale musiał uporać się z problemami z układem chłodzenia, które w Mexico City powtarzają się ze względu na dużą wysokość, a na 60. okrążeniu wyprzedził go Daniel Ricciardo. Ostatecznie na ósmym miejscu przejechał pod flagą w szachownicę.

 


Esteban Ocon - Start 10. Pozycja / Meta 8. miejsce: „To był trudny wyścig dla zespołu. Byliśmy bliscy wyjazdu z podwójną zdobyczą punktową, zanim Fernando musiał zrezygnować z dalszej jazdy. Ja ze swojej strony miałem problemy z układem chłodzenia od połowy wyścigu, dlatego nie mogliśmy utrzymać tempa McLarena w końcówce, choć byliśmy bliscy wyprzedzenia Daniela [Ricciardo] po jego karze. Mamy kilka punktów, ale musimy się upewnić, że te problemy się nie powtórzą, jeśli chcemy pozostać na czwartym miejscu w klasyfikacji konstruktorów.”

 


Fernando Alonso - Start 9. pozycja / Meta Wycofał się: „Niestety nie udało nam się ukończyć dzisiejszego wyścigu, mimo dobrego startu i dobrych czasów, dzięki którym mogliśmy zdobyć kilka ważnych punktów. Czułem się bardzo silny podczas dwóch odcinków, najpierw na średnich, a potem na twardych oponach. Jednak na 18 okrążeń przed końcem straciliśmy cylinder i pomimo naszych najlepszych starań musieliśmy w końcu zatrzymać bolid. Austin i Mexico City to były dla mnie dwa bardzo dobre weekendy i szkoda, że nie zdobyliśmy punktów, na które zasłużyliśmy. Zostały nam jeszcze dwa weekendy wyścigowe i musimy się upewnić, że zdobędziemy więcej punktów w walce o czwarte miejsce.”

 

 

Otmar Szafnauer, Team Principal: „Ze względu na wyjątkowe warunki panujące w Mexico City wiedzieliśmy, że ten wyścig będzie wyzwaniem. Wyjeżdżamy rozczarowani, bo tylko jeden z naszych samochodów zobaczył flagę w szachownicę. Niestety, Fernando doznał awarii cylindra na 52. okrążeniu i musiał walczyć o punkty wykorzystując pięć cylindrów - co spowodowało znaczną utratę mocy. W końcu jednak musiał wycofać się z wyścigu. Esteban miał problemy z chłodzeniem od początku wyścigu i momentami musiał zdejmować nogę z gazu, co miało wpływ na jego czasy. Udało mu się jednak zająć ósme miejsce i zdobyć cenne punkty dla zespołu. Wiemy, że niezawodność będzie kluczowa w walce o mistrzostwo, a tego właśnie nam brakuje, mimo dobrych wyników w ostatnich kilku wyścigach. Musimy opanować ten problem w dwóch ostatnich kolejkach sezonu, jeśli chcemy osiągnąć nasze cele. Jestem przekonany, że uda nam się rozwiązać te problemy przed dwoma ostatnimi wyścigami.”