19 marca 2023 r.

BWT Alpine F1 Team sięgnął po punkty po raz drugi w dwóch wyścigach w sezonie 2023 Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA. W niedzielę, Esteban Ocon zajął ósme miejsce, a Pierre Gasly dziewiąte miejsce w Grand Prix Arabii Saudyjskiej na torze Jeddah Corniche Circuit.

 

 

Z czterema punktami Esteban odblokował swój dorobek punktowy w tym sezonie, podczas gdy Pierre był ponownie dziewiąty, tak jak dwa tygodnie temu w swoim debiucie z zespołem w Bahrajnie. Zespół miał spokojny wieczór, gdzie obydwaj kierowcy obrali strategię jednego pit-stopu, aby zmienić opony ze średnich na twarde w 50-cio okrążeniowym wyścigu. Pierre miał lekkie obawy na starcie po kolizji z McLarenem Oscara Piastri na wyjściu z drugiego zakrętu, ale jego A523 wyszedł bez szwanku.

 

 

Pierre jako pierwszy zmienił na twarde opony na 14. okrążeniu, a Esteban dwie pętle później. Jednak interwencja samochodu bezpieczeństwa po wycofaniu się Lance'a Strolla pozwoliła Yuki Tsunodzie wyprzedzić obu zawodników, ponieważ japoński kierowca nie przejechał jeszcze przez pit-stop. Po wznowieniu wyścigu, Esteban ominął Alfę Tauri na 24. okrążeniu, potem Pierre zrobił to samo dzięki świetnemu manewrowi na pierwszym zakręcie.

 

 

Obaj kierowcy pojechali ostrożny wyścig, aż do flagi z szachownicą i zdobyli sześć zasłużonych punktów.

 

 

Esteban Ocon – Start: 6. pozycja / Meta: 8. miejsce „Powiedziałbym, że to był przyzwoity wyścig dla zespołu. Końcowy wynik odzwierciedla nasz występ, a ósme miejsce to najlepsze, co mogliśmy dziś osiągnąć. Plusem jest zdobycie punktów obydwoma samochodami, zwłaszcza po Bahrajnie, ale nie powinniśmy być zadowoleni z naszej obecnej pozycji. Nasz bolid ma potencjał i będziemy się dalej uczyć, aby zmniejszyć dystans dzielący nas od konkurentów. Chcemy walczyć o wyższe miejsca i będziemy nadal ciężko pracować, aby to osiągnąć. W ten weekend zrobimy podsumowanie, zanim nasza uwaga przeniesie się do Australii, gdzie będziemy celować wyże”.

 

 

Pierre Gasly – Start: 9. pozycja / Meta: 9. miejsce „To naprawdę satysfakcjonujące, że moje pierwsze dwa wyścigi z zespołem zakończyłem zdobyczą punktową. Myślę, że dzisiaj kończymy tam, gdzie powinniśmy, czyli na ósmym i dziewiątym miejscu. Robimy dobre postępy, uczymy się więcej za każdym razem, gdy wsiadamy do samochodu i musimy nadal wykorzystywać naszą nową wiedzę w praktyce, aby jeszcze bardziej udoskonalić nasz pakiet. Po mojej stronie jest jeszcze więcej do zrobienia, szczególnie po to, aby wyciągnąć maksimum w kwalifikacjach, aby być lepiej przygotowanym do wyścigu. Czekam na analizę wszystkiego z zespołem, aby kontynuować naukę przed udaniem się do Australii, gdzie będę chciał pokazać dalsze postępy”.

 


Otmar Szafnauer, Team principal: „Ten wyścig uwypuklił wiele rzeczy, na przykład obszary, w których widzimy pozytywy, a także miejsca wymagające poprawy. Finisz Estebana na ósmym miejscu i Pierre’a na dziewiątym był dziś chyba szczytem osiągnięć i zmierzamy we właściwym kierunku ku naszym celom. Nie jesteśmy jeszcze w tym miejscu, w którym chcielibyśmy być i mamy dużo do zrobienia, jeśli chcemy walczyć o wyższe pozycje. W zeszłym roku dogoniliśmy niektóre zespoły wyprzedzające nas w mistrzostwach i musimy nadal zmniejszać dystans. Będziemy analizować ten weekend całym zespołem, ponieważ jest wiele pozytywów i drobnych elementów do poprawy. Zgodnie z naszym planem rozwoju, zmiany są w drodze i z niecierpliwością czekamy na wyjazd do Australii za dwa tygodnie, aby wykorzystać nasze lekcje w praktyce i wyjechać z solidnym wynikiem”.