28 sierpnia 2022 roku

Na torze Spa-Francorchamps, BWT Alpine F1 Team zdobył 16 punktów i czwarty z rzędu podwójny finisz w pierwszej dziesiątce, z Fernando Alonso na piątym i Estebanem Oconem na siódmym miejscu w pasjonującym i bogatym w wydarzenia Grand Prix Belgii.

 

Podczas gdy Fernando przejechał pod szachownicą na szóstym miejscu, kara nałożona po wyścigu na Charlesa Leclerca dała Hiszpanowi piąte miejsce i związane z nim 10 punktów. Esteban zaliczył wspaniały wyścig, naznaczony wieloma manewrami wyprzedzania i przedostał się z szesnastego na siódme miejsce, wyjeżdżając z sześcioma punktami w kieszeni.

 

Fernando idealnie przeszedł z trzeciego miejsca na starcie na drugie miejsce, zanim zetknął się z Lewisem Hamiltonem w Les Combes. Na szczęście uszkodzenia jego A522 były minimalne i mógł kontynuować wyścig. Esteban wystartował ostrożnie i udało mu się uniknąć pułapek, jednocześnie zbliżając się do pozycji punktowych.

 

Obaj kierowcy zastosowali strategię dwóch pitstopów - Fernando z dwoma pitstopami na średnich przed przejściem na twarde - a Esteban z planem średnie - twarde - średnie.

 

Esteban wykonał również dwa podwójne wyprzedzenia, jeden w ostatnim slalomie, a drugi tuż przed metą na Sebastianie Vettelu i Pierre Gasly w Les Combes, co pozwoliło mu awansować z dziewiątego na siódme miejsce za jednym zamachem.

 

Zespół pozostaje czwarty w Klasyfikacji Konstruktorów i jednocześnie przekracza granicę 100 punktów zdobywając 115 punktów przed drugim wyścigiem - w przyszły weekend w Zandvoort - tej potrójnej konfrontacji.

 

Esteban Ocon - Start 16. pozycja / Meta 7. miejsce: „Co za wspaniały sposób na zakończenie tego fantastycznego weekendu dla całego zespołu. Samochód był szybki, a ja osobiście miałem dzisiaj dużo przyjemności na torze, zwłaszcza przy tych podwójnych wyprzedzeniach. Gratulacje dla zespołu za pracę w ten weekend. Wszyscy możemy być z siebie dumni. Przez cały wyścig czułem się pewnie, a samochód prowadził się naprawdę dobrze. Kto wie, co by się stało, gdybyśmy wystartowali z wyższej pozycji! Opuszczamy Spa zadowoleni, z poczuciem spełnienia i z dobrą zdobyczą punktową dla zespołu, co pozwala nam umocnić naszą czwartą pozycję w klasyfikacji konstruktorów. Wkrótce Zandvoort.”

 

Fernando Alonso - Start 3. pozycja / Meta 5. miejsce: „Jestem zadowolony z dzisiejszego piątego miejsca. Nasze wyniki potwierdzają, że mamy topowe samochody w środku tabeli. Kiedy dobrze realizujemy nasze wyścigi, osiągamy rezultaty, których możemy się spodziewać. Dostaliśmy też mały prezent w postaci kary przyznanej Charlesowi [Leclercowi] na koniec, ale takie są zasady. Zahaczenie z Lewisem [Hamiltonem] był niefortunny, ale to incydent wyścigowy i samochód zachowywał się dobrze pomimo kontaktu. Patrząc wstecz, możemy być bardzo zadowoleni z naszego weekendu, z większą ilością punktów w mistrzostwach, ponieważ teraz skupiamy się na Zandvoort.”

 

Otmar Szafnauer, Team Principal: „Możemy być bardzo zadowoleni z naszego dzisiejszego występu w wyścigu. Zdobycie szesnastu punktów po starcie z trzeciego i szesnastego miejsca na starcie było wielkim wysiłkiem i zasłużonym osiągnięciem. To był burzliwy wyścig dla naszych kierowców, którzy przeszli przez kilka pierwszych okrążeń bez szwanku. Fernando miał pecha i zderzył się z Lewisem [Hamiltonem] na pierwszym okrążeniu, ale miał szczęście, że nie odniósł zbyt dużych obrażeń. Esteban musiał również użyć swojego zdrowego rozsądku, aby wykorzystać kilka okazji, które pojawiły się na jego drodze, co pozwoliło mu zbliżyć się do pozycji zapewniających punkty. Wspaniale było zobaczyć naszych dwóch kierowców, którzy momentami świetnie się ścigali koło w koło i miło było zobaczyć kilka wspaniałych wyprzedzeń. Kolejna udana impreza dla kibiców, którzy będą mieli przyjemność wrócić do Belgii w przyszłym roku, co jest bardzo dobrą wiadomością dla Formuły 1. Przeanalizujemy dzisiejszy wyścig, zobaczymy, gdzie możemy się jeszcze poprawić i pojedziemy do Zandvoort gotowi do startu od zera!”