9 października 2022 roku

BWT Alpine F1 Team zdobył dziś 18 punktów podczas GP Japonii. Esteban zajął czwarte miejsce, a Fernando siódme w skróconym wyścigu na zalanym deszczem torze Suzuka.

 

 

Pozwoliło to zespołowi awansować na czwarte miejsce w Kwalifikacji Konstruktorów z dorobkiem 143 punktów.

 

W godzinę przed rozpoczęciem wyścigu na torze Suzuka spadł ulewny deszcz i obaj zawodnicy wystartowali na średnich oponach. Esteban awansował na czwarte miejsce po tym, jak Carlos Sainz wycofał się na pierwszym okrążeniu, a Fernando na szóste.

 

 

Potem wyścig został przerwany przez czerwoną flagę z powodu pogarszających się warunków.

 

 

Wyścig został wznowiony za samochodem bezpieczeństwa na 45 minut - 28 okrążeń - z oboma kierowcami na oponach deszczowych.

 

 

Esteban przez cały wyścig walczył z Lewisem Hamiltonem, a jego zdolność do obrony pozycji pozwoliła mu utrzymać siedmiokrotnego mistrza świata.

 

 

Fernando natomiast dwukrotnie przejeżdżał przez pit stop, za każdym razem używając pośrednich opon, próbując złapać Sebastiana Vettela, który był na szóstym miejscu. Fernando wyprzedził trzy samochody po odzyskaniu 22’’ w sześć okrążeń i przesunął się na siódme miejsce, przed nieudanym finiszem w podmuchu niemieckiego kierowcy. I zabrakło mu zaledwie 0’’011.

 

 

Esteban Ocon - Start 5. pozycja / Meta 4. miejsce: „Zajęcie czwartego miejsca to dla nas fantastyczny wynik, zwłaszcza w tych warunkach. Start był utrudniony przez deszcz i słabą widoczność, a przebrnięcie przez początkowe etapy wyścigu wymagało dużej koncentracji. Cieszę się, że mogliśmy się ścigać i nagrodzić kibiców za wsparcie, jakiego udzielili nam podczas całego weekendu. Ściganie się z Lewisem [Hamiltonem] to zawsze przyjemność. Musiałem prowadzić bolid ze wzrokiem skierowanym na lusterka wsteczne. Gratulacje dla Maxa za zdobycie tytułu mistrza świata. Zasłużył na to po dominacji i genialnej jeździe w każdym wyścigu. Wyjeżdżamy z Japonii z dobrym dorobkiem punktowym, odzyskując czwarte miejsce w Klasyfikacji Konstruktorów.”

 

 

Fernando Alonso - Start 7. pozycja / Meta 7. miejsce: „To był przyjemny, ale bardzo chaotyczny wyścig i cieszę się, że udało nam się przygotować dobry spektakl kibicom. Zdobyliśmy dość sporo punktów i myślę, że mogliśmy zdobyć ich więcej. To był trudny wyścig do opanowania ze względu na mokre warunki, samochody bezpieczeństwa i czerwoną flagę. Było też kilka incydentów, które na pewno zostaną przeanalizowane w celu poprawy sytuacji. Na koniec gratulacje dla Maxa [Verstappena] za zdobycie mistrzostwa. W gruncie rzeczy, osiągnął to zasłużenie, ale mam nadzieję, że w przyszłym roku czeka go większa konkurencja”

 

 

Otmar Szafnauer, Team Principal: „Z pewnością nie był to łatwy wyścig pod każdym względem, ze skomplikowanymi warunkami, które zmusiły wszystkich do podjęcia kilku bardzo trudnych decyzji. Po pierwsze, wspaniale było móc się dzisiaj ścigać i dać radość wiernym japońskim fanom, którzy byli wspaniali przez cały weekend. W pewnym momencie istniało prawdopodobieństwo, że wyścig zostanie przerwany ze względu na utrzymujący się deszcz i bardzo słabą widoczność. Jako zespół możemy być zadowoleni z naszej dorobku punktowego w tym wyścigu. Esteban osiągnął fantastyczny wynik zajmując czwarte miejsce w bardzo dobrze zarządzanym wyścigu, a Fernando ukończył wyścig na siódmym miejscu, zdobywając łącznie 18 punktów. Przez cały weekend, w każdej sesji, osiągaliśmy dobre wyniki, dlatego zasłużyliśmy na zdobyte dziś punkty, które pozwalają nam odzyskać czwarte miejsce w Klasyfikacji Konstruktorów. Dla zespołu, to były bardzo pracowite dwa tygodnie, zarówno w Singapurze, jak i w Japonii, i nadal będziemy ciężko pracować przed kolejnym podwójnym wyścigiem w Austin i Meksyku za dwa tygodnie. Gratulacje dla Maxa Verstappen za zdobycie tytułu. Przez cały sezon robił duże wrażenie i przyjemnie się go oglądało.”