23 października 2022 roku

Członek BWT Alpine F1 Team, Fernando Alonso wyszedł cało z gwałtownej kolizji, zdobywając sześć zasłużonych punktów na zakończenie Grand Prix Stanów Zjednoczonych w Austin.

 

 

Startując z pit stopu, jego kolega z zespołu Esteban Ocon ukończył wyścig na jedenastym miejscu.

 


Na 22 okrążeniu, kiedy rozpoczął manewr wyprzedzania na prostej, Fernando był zaangażowany w kontakt z Astonem Martinem Lance'a Strolla.

 


Krótkie zderzenie odrzuciło Hiszpana, po czym jego samochód wpadł w barierki ochronne. Pomimo silnego uderzenia, Fernando zdołał wrócić do boksu, po czym przeprowadził genialny wyścig, w którym przejechał pod flagą w szachownicę na siódmym miejscu.

 


Natomiast Esteban startował z alei serwisowej, po tym jak w warunkach Parc Ferme (Park zamknięty) wymieniono różne części jego jednostki napędowej. Dzięki strategii z dwoma pit stopami Twarde-Twarde-Średnie, Esteban stopniowo zbliżał się do strefy punktowej. Jego wysiłki w ostatniej fazie wyścigu na średnich oponach nie wystarczyły i zabrakło mu zaledwie dwóch sekund do zdobycia ostatniego, przyznawanego punktu.

 


Zespół utrzymuje czwarte miejsce w Klasyfikacji Konstruktorów z dorobkiem 149 punktów.

 


Esteban Ocon – Start z alei serwisowej / Meta 11. miejsce: „Byliśmy bardzo blisko ukończenia wyścigu z punktami po starcie z alei serwisowej. Możemy być zadowoleni z naszego powrotu na jedenastą pozycję bolidem, który miał dobre tempo. Myślę jednak, że można było osiągnąć lepszy wynik - zdobycie kilku punktów byłoby fantastyczne - dlatego przyjrzymy się, co możemy zrobić, aby osiągnąć to następnym razem. Porozmawiamy, zdobędziemy wiedzę i pójdziemy dalej, aby wrócić silniejsi jako zespół. W następny weekend ścigamy się w Meksyku, dobra okazja dla nas, aby wrócić do strefy punktowej. Walka o czwarte miejsce jest zacięta, a każde miejsce w pierwszej dziesiątce będzie dla nas cenne. Gratulacje dla zespołu Red Bull Racing za zasłużony tytuł Mistrza Świata Konstruktorów.”

 


Fernando Alonso - Start 14. pozycja / Meta 7. miejsce: „To był dla wszystkich fantastyczny wyścig. Mieliśmy szczęście z pierwszą interwencją samochodu bezpieczeństwa, a potem byliśmy bardzo szybcy na średnich oponach. Na wznowieniu próbowałem wyprzedzić Lance'a [Strolla], on zbliżył się do mnie i nasze koła się zetknęły. Myślałam, że po tym incydencie będę musiał zrezygnować, bo było to dość przerażające. Ale bolid jest solidny i mogliśmy kontynuować jazdę po zmianie przedniego skrzydła. Jestem bardzo dumny z dzisiejszego wysiłku zespołu. To niesamowite, że udało nam się tak dobrze przytrzymać opony w ostatnim stincie. Mimo że na ostatnich okrążeniach straciliśmy miejsce na rzecz Lando [Norrisa], wyjeżdżamy z dobrym dorobkiem punktowym.”

 


Otmar Szafnauer, Team Principal: „To był świetny wyścig i jesteśmy bardziej niż szczęśliwi, że wyjeżdżamy z sześcioma punktami dzięki siódmemu miejscu Fernando. Wyścig dopasował się do energetycznej atmosfery panującej w Austin i cieszę się, że udało nam się pokazać fanom dobre widowisko. Po niefortunnym incydencie Fernando z Lance'em [Strollem], myślałem, że będzie nam trudno dojechać do flagi z szachownicą, ale całe uznanie dla Fernando, który pojechał pięknie i zdobył zasłużone punkty. Dla Estebana wyścig miał być trudny ze względu na start z alei serwisowej. Wykonał dobrą pracę, by zbliżyć się do pierwszej dziesiątki i zakończył wyścig bardzo blisko dziesiątego miejsca. Ogólnie rzecz biorąc, mamy różne punkty do analizy, ponieważ ten weekend jest daleki od naszego najlepszego. W następny weekend mamy kolejny wyścig w Meksyku, gdzie chcemy pokazać nasz prawdziwy potencjał z naszymi dwoma bolidami, aby umocnić naszą pozycję w mistrzostwach. Gratulacje dla zespołu Red Bull Racing za zdobycie Mistrzostwa Konstruktorów. Zasłużyli na to, ponieważ zdominowali sezon i należy się im olbrzymi szacunek.”