4 września 2022 roku

Po raz piąty z rzędu, BWT Alpine F1 Team zdobywa swoimi dwoma bolidami punkty w Grand Prix Holandii. Fernando Alonso zajął szóste miejsce, a Esteban Ocon dziewiąte na wąskim torze Zandvoort.


Zdobywając dzisiaj dziesięć punktów, zespół powiększył swoją przewagę na czwartym miejscu w Kwalifikacji konstruktorów z łączną liczbą 125 punktów.


Esteban świetnie rozpoczął wyścig, zyskując trzy pozycje na pierwszym okrążeniu, podczas gdy Fernando utrzymał swoją trzynastą pozycję na starcie.


Potem Hiszpan zdołał wyprzedzić dwie Alfy Tauri w ciągu dwóch okrążeń na początku wyścigu, po czym zjechał na pitstop, aby zmienić opony na twarde na 12 okrążeniu. Esteban zjechał się na 19. okrążeniu, podczas gdy Fernando zaliczył solidny stint, by zbliżyć się do punktowanej pozycji. Fernando zjechał do boksu ponownie na okrążeniu 47, gdy na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa, aby zmienić opony na miękkie. Ustanowił dwa najszybsze okrążenia wyścigu, aby wywrzeć presję na Lando Norrisie, który cały czas był przed nim.

 

Esteban zjechał do pit stop dziewięć pętli później po wyjechaniu na tor samochodu bezpieczeństwa, aby ponownie ruszyć na miękkich oponach, co pozwoliło mu przejąć kontrolę w walce z Lance Strollem.


Ponieważ Norris również zjechał do boksu w reżimie samochodu bezpieczeństwa, Fernando ustawił się tak, by jak najbardziej zmniejszyć lukę do Carlosa Sainza - który otrzymał karę pięciu sekund - jednocześnie kontrolując Norrisa. Fernando przejechał pod flagą z szachownicą na siódmym miejscu, po czym awansował na szóstą pozycję po karze dla Sainza. Hiszpan po raz dziesiąty z rzędu ukończył wyścig na punktowanym miejscu, natomiast Estebanowi Oconowi - który ostatecznie zajął dziewiąte miejsce - zabrakło 0,2 sekundy do wykorzystania kary nałożonej na Ferrari.

 

Esteban Ocon – Start 12. pozycja / Meta 9. miejsce: „Cieszę się, że zdobyłem dziś punkty. Dobrze sobie poradziliśmy po rozczarowującej sesji kwalifikacyjnej w sobotę. Znów wyprzedzamy McLarena, co jest dobrą rzeczą w naszej walce o mistrzostwo konstruktorów. Ze swojej strony zaliczyłem świetny start, zyskując kilka miejsc na początku wyścigu, co postawiło nas w dobrej pozycji do zdobycia punktów. Zawsze są perspektywy na lepszy wynik, więc będziemy analizować, co możemy zrobić lepiej następnym razem, aby zdobyć jeszcze więcej punktów. Kolejny wyścig już się zbliża i nie mogę się doczekać Monzy, toru, który uwielbiam i który prawdopodobnie będzie lepiej pasował do naszego samochodu. Naciskajmy dalej!”


Fernando Alonso – Start 13. pozycja / Meta 6. miejsce: „To był dla nas dobry wyścig, ponieważ zajęliśmy szóste miejsce i dzięki temu zdobyliśmy więcej punktów. Straciliśmy kilka miejsc na starcie, ale udało nam się odrobić stratę. Bardzo wcześnie zjechaliśmy na pit-stop, aby założyć twarde opony. Tempo samochodu było dobre i robiliśmy postępy. Jedynym momentem w wyścigu, kiedy czułem, że możemy się trochę zrelaksować, było przejście na miękkie opony. Wszystko wyglądało dobrze, ale samochód bezpieczeństwa wyjechał na tor i to wszystko zmieniło. Musieliśmy walczyć do ostatniego okrążenia z rywalami, którzy byli za nami, mając świeższe opony. Wyglądało to jak sesja kwalifikacyjna aż do flagi z szachownicą. To kolejny dobry wynik dla zespołu i mój dziesiąty punktowy finisz z rzędu, więc utrzymajmy to tempo w następny weekend we Włoszech!”


Otmar Szafnauer, Team Principal: Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że dzięki dziesięciu punktom zdobytym dziś w Zandvoort powiększyliśmy naszą przewagę w Kwalifikacji konstruktorów do czwartej pozycji. Nie było łatwo zdobyć punkty naszymi dwoma samochodami, które startowały z dwunastego i trzynastego pola startowego. Ale udało nam się to, dzięki bardzo dobrze wykonanemu wyścigowi na wszystkich poziomach. Nasza strategia była decydująca, mogliśmy wykorzystać naszą wiedzę na temat twardych opon z piątkowych treningów, dzięki czemu oba samochody znalazły się w pozycji pozwalającej na zdobycie dobrej liczby punktów. Fernando zaliczył kolejny świetny wyścig, powstrzymując Lando [Norrisa] pod koniec wyścigu, a Esteban również wykonał fantastyczną pracę, aby ukończyć wyścig na dziewiątym miejscu i zabrać do domu cenne punkty. Teraz patrzymy na Monza w następny weekend, gdzie chcemy zakończyć tę passę trzech kolejnych Grands Prix z kolejną podwójną pierwszą dziesiątką. Nie widzę powodu, dla którego nie może się to udać, biorąc pod uwagę to, co pokazaliśmy w Spa, a następnie tutaj w Holandii. Doskonała praca wszystkich członków zespołu.”